Cohomology of Complex Manifolds and
Special Structures
Levico Terme (Trento), June 19-22, 2018
Program
|
Tuesday, 19 |
Wednesday,
20 |
Thursday, 21 |
Friday, 22 |
9:00-9:50 |
FORNAESS |
ROLLENSKE |
WANG |
DIVERIO |
10:00-10:50 |
NACINOVICH |
BRACCI |
HIND |
GOTO |
10:50-11:20 |
Coffee break |
Coffee break |
Coffee break |
Coffee break |
11:20-12:10 |
VULETESCU |
MOK |
BATTAGLIA |
HONDA |
13:00 |
Lunch |
Lunch |
Lunch |
Lunch (12:20) |
15:00-15:50 |
LANZANI |
CATTANEO |
SPIRO |
|
16:00-16:50 |
PORTEN |
VILLACAMPA |
ZELENKO |
|
17:00-17:30 |
|
Break |
|
|
17:30-18:20 |
ANTHES |
|||
19:30 |
Dinner |
Dinner |
Dinner |
Tuesday,
June 19th
9:00-9:50 John Erik Fornaess (NTNU, Trondheim): Some remarks on disc bundles
10:00-10:50 Mauro
Nacinovich (Roma „Tor Vergata“): A note on transitive geometry
10:50-11:20 Coffee
break
11:20-12:10 Victor
Vuletescu (Bucharest): Dolbeault cohomology
of some LCK manifolds
13:00 Lunch
15:00-15:50 Loredana
Lanzani (Syracuse): Harmonic analysis techniques
in several complex
variables
16:00-16:50 Egmont
Porten (Mid Sweden University): Analytic extension to unbounded domains and envelopes of
holomorphy
19:30 Dinner
Wednesday,
June 20th
9:00-9:50 Sönke Rollenske
(Marburg): Dolbeault cohomology
of nilmanifolds with left-invariant complex structure
10:00-10:50 Filippo
Bracci (Roma „Tor Vergata“): Strange Fatou components
of automorphisms of C^2
10:50-11:20 Coffee
break
11:20-12:10 Ngaiming Mok (Hong Kong): Characterization of distinguished uniruled projective subvarieties in terms of
Geometric
substructures and applications to Kähler geometry
13:00 Lunch
15:00-15:50 Andrea
Cattaneo (Lyon 1): Complex symplectic manifolds
and the del-delbar lemma
16:00-16:50 Raquel
Villacampa (Zaragoza): Complex structures on eight
dimensional nilpotent Lie algebras
17:00-17:30 Break
17:30-18:20 Ben
Anthes (Marburg): Complex symplectic manifolds satisfying the $\partial\overline\partial$-Lemma
19:30 Dinner
Thursday,
June 21st
9:00-9:50 Xu Wang (NTNU,
Trondheim): Vertical-horizontal decomposition
of Laplacians
10:00-10:50 Richard
Hind (Notre Dame): Invariant and anti-invariant forms on
almost-complex manifolds
10:50-11:20 Coffee
break
11:20-12:10 Fiammetta
Battaglia (Firenze): Foliations, basic cohomology and fan combinatorics
13:00 Lunch
15:00-15:50 Andrea
Spiro (Camerino): Instantons on hyperkaehler manifolds
and pre-potentials
16:00-16:50 Igor
Zelenko (Texas A&M): On geometry of 2-degenerate CR structures
of hypersurface type via
bigraded
Tanaka prolongation
19:30 Dinner
Friday,
June 22nd
9:00-9:50 Simone Diverio (Roma „La Sapienza“): Rational curves on Calabi-Yau varieties
10:00-10:50 Ryushi Goto (Osaka): Scalar curvature is moment map in generalized
Kähler geometry
10:50-11:20 Coffee
break
11:20-12:10 Nobuhiro Honda (Tokyo): Twistor spaces, Del Pezzo fibrations, and quartic hypersurfaces
12:20 Lunch